Powstanie nowy najwyższy budynek świata? – „Dubai Creek Tower”

Pasjonaci urbanistyki zastanawiają się, gdzie będzie nowy najwyższy budynek świata? – „The Tower” będzie mierzył prawie kilometr! To rekord na miarę Księgi Guinnessa!

Pasjonaci urbanistyki zastanawiają się, gdzie będzie nowy najwyższy budynek świata? – „Dubai Creek Tower” będzie mierzył prawie kilometr! To rekord na miarę Księgi Guinnessa!

W Dubaju rozpoczęto budowę najwyższego budynku na świecie. Konstrukcja ma docelowo mierzyć 928 m. Najwyższy budynek świata z pewnością trafi do księgi Guinnessa. Prawdopodobnie będzie on znajdował się nieopodal Burj Khalifa, mierzącego „zaledwie” 828 m wysokość. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na około miliard dolarów amerykańskich. Inwestorem odpowiedzialnym za tę wyjątkową budowlę jest firma Emaar Properties. Dubai Creek Tower z zewnątrz ma przypominać minaret z motywem roślinnym białej lilii- symbolem Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

„Dubai Creek Tower” będzie mierzył prawie kilometr! Niezwykły drapacz chmur

Mierzący prawie kilometr wysokości Dubai Creek Tower to konstrukcja, która zabezpieczona jest przed przeciążeniami i wiatrem, specjalnymi linami. Uroczyste otwarcie ma nastąpić w 2022 roku. Najwyższy budynek świata, zlokalizowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest jednym z najbardziej oryginalnych drapaczy chmur na świecie. Głównym pomysłodawcą i konstruktorem tego budynku jest hiszpański architekt Santiago Calavatra. W zamyśle tego designera wieżowiec będzie składał się z ogromnej powierzchniowo betonowej podstawy i wysmukłej wieży w jej centralnym punkcie. Podtrzymujące konstrukcję stalowe liny, mają tworzyć optycznie siatkę, układającą się na wzór kielicha kwiatu lilii.

Najwyższy budynek świata w Dubaju konkurencją dla budynków z Seulu czy USA

Najwyższy wieżowiec świata jest trzecim budynkiem, który mierzy ponad 700 m wysokości, jaki znajduje się w Arabii Saudyjskiej. The Tower of Dubaj Creek Harbour jest z pewnością konkurencją dla najbardziej znanych drapaczy chmur, jakie zostały zbudowane na świecie. Chodzi tutaj przede wszystkim o nieistniejący już kompleks World Trade Center,zlokalizowany w Nowym Jorku, Shanghai Tower Shin a także Lotte World Tower w Seulu, stolicy Korei Południowej. Budynki te do tej pory uznawane za jedne z najwyższych na świecie, ponieważ mierzyły ponad 600 m wysokości.

Podsumowując, Dubai Creek Tower z pewnością wpiszę się w rekordy księgi Guinnessa. Nie tylko jako jeden z najwyższych budynków na świecie, ale przede wszystkim nowoczesna konstrukcja, wyposażona w najlepsze systemy zabezpieczeń.

Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Sprawdź jak go pielęgnować

Rewolucja przemysłowa w Anglii – Przyczyny i skutki