Jakie są narządy zmysłów człowieka? Czym są i jakie pełnią funkcje?

Ludzkie ciało składa się nie tylko z organów wewnętrznych, tkanek czy kości. Warto dowiedzieć się, jakie są narządy zmysłów człowieka? Czym są i jakie pełnią funkcje? To wiedza, która może okazać się bardzo przydatna.

narządy zmysłów człowieka

Ludzkie ciało składa się nie tylko z organów wewnętrznych, tkanek czy kości. Warto dowiedzieć się, jakie są narządy zmysłów człowieka? Czym są i jakie pełnią funkcje? To wiedza, która może okazać się bardzo przydatna.

Dokładnym badaniem ludzkiego ciała zajął się już w Starożytności Arystoteles. To on stworzył klasyczny podział zmysłów, opisując ich rodzaje i funkcje. Ten starożytny uczony dowiódł w swoich pracach, że zmysły odbierają określone bodźce. W czasach nowożytnych postanowiono jeszcze bardziej zgłębić tą tematykę. Przyjęto tezę, że ludzkie zmysły to specjalistyczne komórki receptorowe odbierające bodźce, które następnie kierowane są do odpowiednich obszarów mózgowia. Wyróżnia się pięć narządów zmysłu. Są nimi wzrok, smak, dotyk, węch i słuch.

Jakie są narządy zmysłów człowieka? Czym są i jakie pełnią funkcje? Narząd słuchu i węchu

Zdrowy człowiek posiada zmysł wzroku. W gałkach ocznych znajdują się komórki receptorowe – czopki i pręciki, które reagują na światło widzialne. To podstawowy bodziec, przetwarzany w korze wzrokowej mózgowia i ośrodkach w mózgu, co umożliwia odróżnianie barw światła od ciemności czy rozpoznawanie kształtów. Kolejnym narządem zmysłu jest słuch. Dźwięki z otoczenia są odbierane za pomocą drgań powietrza, docierając do ucha zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego. W rezultacie zmieniane są na impulsy elektryczne i interpretowane przez wybrany obszar kory mózgowej. Dużą rolę w odbiorze otoczenia odgrywa zmysł węchu, ponieważ umożliwia on identyfikację danego zapachu oraz pozwala odróżnić te przyjemne od budzących negatywne skojarzenia.

Jaką rolę pełnią kubki smakowe i receptory czuciowe

Ludzkie ciało wyposażone jest także w kubki smakowe, zlokalizowane na języku, podniebieniu, krtani i górnej części przełyku. Ich podstawową funkcją jest przede wszystkim rozróżnianie smaku słodkiego, słonego, gorzkiego, kwaśnego i umami. Zdaniem niektórych naukowców kubki smakowe są prawdopodobnie genetycznie uwrażliwione, także na bardzo nieprzyjemny posmak, w tym metaliczny. Utrata smaku i węchu może powodować zaburzenia żywieniowe. Ostatnim zmysłem i jednocześnie największym narządem recepturowym jest skóra. To organ, który odpowiada za zmysł dotyku. Na całej powierzchni skóry znajdują się receptory czuciowe. W rezultacie człowiek jest w stanie przy pomocy zmysłu dotyku, ocenić m.in. kształt przedmiotu a także jego temperaturę.

Konkludując, ludzkie zmysły odbierają bodźce z otoczenia. Pełnią one m.in. funkcję ostrzegawczą, chroniąc człowieka przed na przykład poparzeniem oraz nadmiernym hałasem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dieta Ketogeniczna - eMagazyn.info

Dieta ketogeniczna – Co to jest? Na czym polega? Wady i zalety

Co pomaga w walce z wirusami?