Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Sprawdź jak go pielęgnować

Właściciele domów i ogródków działkowych zastanawiają się często, jak zadbać o trawnik na wiosnę? Sprawdź, jak go pielęgnować, aby zawsze wyglądał pięknie, niezależnie od pory roku.

trawnik na wiosnę

Właściciele domów i ogródków działkowych zastanawiają się często, jak zadbać o trawnik na wiosnę? Sprawdź, jak go pielęgnować, aby zawsze wyglądał pięknie, niezależnie od pory roku.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika polega na jego regularnym nawożeniu, koszeniu czy mulczowaniu. Działania te są niezbędne, aby murawa prezentowała się pięknie o każdej porze roku. Podstawowym błędem, który popełniają osoby posiadające przydomową posesję lub działkę rekreacyjną, jest zaniechanie pielęgnacji i wzmacniania trawnika po zimie. Topnienie śniegu i rozmarzanie darni jest najlepszym okresem do przystąpienia do prac porządkowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o wygrabienie patyków, liści i resztek suchej trawy, będących pozostałością po zimowym okresie. W rezultacie oczyszczony trawnik jest przygotowany do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak wertykulacja, nawożenie czy koszenie.

Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Sprawdź, jak go pielęgnować, aby wyglądał perfekcyjnie cały rok

Piękny trawnik jest wynikiem zastosowania wertykulacji. Przy pomocy urządzenia zasilanego silnikiem elektrycznym lub spalinowym, można pozbyć się plątaniny rozłogów, korzeni, obumarłych źdźbeł traw i mchu. Utrudniają one dopływ powietrza i światła do korzeni oraz gleby, a także zatrzymują wilgoć na powierzchni trawnika. W rezultacie dochodzi do pogorszenia jego wyglądu i pojawienia się jego różnych chorób. Nierówny trawnik jest konsekwencją zaniechania wertykulacji. Aby pozbyć się filcu z trawnika najlepsze jest nacinanie darni przy pomocy wertykulatora, wyposażonego w ostre noże.

Nawożenie trawnika- jakich preparatów można użyć do tego celu?

Istotne jest także regularne nawożenie trawnika. Proces ten należy rozpocząć już w kwietniu przy pomocy preparatu wieloskładnikowego, przeznaczonego do murawy. Po każdym nawożeniu warto obficie podlać trawnik, aby cenne makro i mikroelementy mogły przeniknąć w głąb gleby. Proces nawożenia trawnika warto powtórzyć także latem, szczególnie jeśli użyty wcześniej nawóz, nie zawierał skoncentrowanej dawki składników odżywczych. Prawidłowe nawożenie trawnika polega przede wszystkim na wyborze odpowiednich preparatów, dostosowanych do danej pory roku. Nawóz jesienny nie powinien zawierać dużej ilości azotu, ponieważ może to spowodować zmniejszenie mrozoodporności traw.

Reasumując, dbanie o trawnik wymaga jego regularnego nawożenia, przycinania i wertykulacji. Warto także pozbyć się obumarłych traw i mchu, które utrudniają dopływ składników mineralnych do gleby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po co koniom podkowy

Po co koniom podkowy? Dlaczego to robimy i czy to ich boli?

Dubai Creek Tower

Powstanie nowy najwyższy budynek świata? – „Dubai Creek Tower”