Dieta ketogeniczna – Co to jest? Na czym polega? Wady i zalety

Na wielu forach dietetycznych pojawiają się pytania- dieta ketogeniczna – Co to jest? Na czym polega? Wady i zalety. Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Na wielu forach dietetycznych pojawiają się pytania-dieta ketogeniczna – Co to jest? Na czym polega? Wady i zalety. Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Zmiana sposobu odżywiania i eliminacja z jadłospisu niektórych składników pokarmowych, może korzystnie wpłynąć nie tylko na wygląd zewnętrzny człowieka, ale również pomóc w odzyskaniu lub utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Dlatego też coraz więcej osób wybiera różne modele odżywiania. Są one konieczne w przypadku zdiagnozowania, zagrażających zdrowiu schorzeń. Odpowiednio dobrana dieta może stanowić jeden z elementów terapii. Dużą popularnością wśród osób planujących zmiany w swoim dotychczasowym sposobie odżywiania, cieszy się dieta ketogeniczna.

Dlaczego dieta ketogeniczna jest taka popularna?

Dieta keto to rewolucyjny sposób odżywiania, polegający na całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów z jadłospisu i zastąpieniu ich tłuszczami. To składniki, które paradoksalnie w tym modelu odżywiania, stanowią główne źródło energii. Węglowodany w diecie ketogenicznej znajdują się na samym szczycie piramidy żywienia i powinny być dostarczane do organizmu w znikomych ilościach. Główną zasadą, na której opiera się dieta ketogeniczna jest eliminacja tkanki tłuszczowej. Niedopuszczanie do jej ponownego przyrostu poprzez dostarczanie organizmowi tłuszczów. Według twórcy diety keto dr Jana Kwaśniewskiego, nadmiar prostych i złożonych węglowodanów, powoduje szybszy przyrost masy ciała i pogorszenie lub zahamowanie procesu spalania tkanki tłuszczowej. W myśl tej zasady dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu większej ilości tłuszczów, co przyczynia się do zmniejszenia wagi. Dzieje się tak na skutek zjawiska zwanego ketozą

Na czym polega ketoza?

Wiele osób zastanawia się, co to jest ketoza. Według dr Jana Kwaśniewskiego jest to stan, w którym organizm pozyskuje energię nie z cukrów, czyli z glukozy, ale z tłuszczu nagromadzonego w swoich tkankach. Proces ketozy to efektywne spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej. Dietą opartą na tym procesie są szczególnie zainteresowane osoby, pragnące zredukować i utrzymać optymalną masę ciała. Ketoza jest często wykorzystywana w diecie niskowęglowodanowej, która zakłada drastyczne ograniczenie spożywania tych składników. Dieta tłuszczowa, w której również zachodzi proces ketozy, ma podobny skutek jak głodówka. Zdaniem dr Jana Kwaśniewskiego organizm w ramach przymusowego postu, zaczyna sięgać po rezerwy nagromadzone w podskórnej tkance tłuszczowej, dzięki czemu jest ona sukcesywnie spalana. Ketoza jest także bardzo korzystnym procesem w leczeniu i łagodzeniu epizodów padaczkowych u dzieci.

Wady i zalety diety keto

Dieta ketogeniczna, podobnie jak każdy sposób odżywiania, ma swoje wady i zalety. Może być ona pomocna w leczeniu cukrzycy, a także niektórych stanów nowotworowych. Antyrakowe działanie procesu ketozy nie zostało jednak w 100% potwierdzone w badaniach naukowych. Dieta keto pomaga zredukować tkankę tłuszczową i ograniczyć nadmierny apetyt. Nie jest ona wskazana dla osób z zaburzeniami pracy takich narządów wewnętrznych jak nerki, wątroba i trzustka. Dieta ketogeniczna ma niestety pewne wady. Przede wszystkim nie dostarcza ona wszystkich składników odżywczych w optymalnych ilościach, jakie potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stąd też mogą pojawić się niedobory pokarmowe, dotyczące wapnia, błonnika i witamin, znajdujących się w owocach, warzywach, a także w niektórych zbożach czy roślinach strączkowych. Należy pamiętać, że długotrwale utrzymujące się braki składników odżywczych, mogą prowadzić do awitaminozy i zwiększać ryzyko występowania anemii.

Odpowiednio skomponowana dieta ketogeniczna opiera się na zmianie jadłospisu i zastąpieniu w nim węglowodanów, tłuszczami. Rozwiązanie to ma, zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

Rewolucja przemysłowa w Anglii – Przyczyny i skutki

Jakie są narządy zmysłów człowieka? Czym są i jakie pełnią funkcje?